Kemalettin Mah. Yeldeğirmeni Sk. No:35/A Çorlu / Tekirdağ
Tıkalı Lavabo Açma
Lavabo tıkanıklık sorunları yapılardaki önemli sorunlardan biridir. Tıkanıklık arızası meydana geldiğinde lavabo kullanılamaz duruma gelir ve hayatımızı zorlaştırır. Yapılarda atık su gider hatlarında tıkanma olursa lavabodan geri su basma riski vardır. Özellikle eski binalarda lavaboların gider boruları spiral hortumlardan yapılmıştır.
Aslında lavabo giderlerinde en az 50mm çapında (PVC) pimaş boru kullanılmalı ve yeterli eğim (meyil) ile döşenmelidir. Yapınızın lavabo atık su gideri hortum ile döşenmişse tıkanma sorunları daha kolay ve daha sık meydana gelir. Tıkalı bölgeye yüksek basınçlı su makinalar yardımı ile basılmalıdır. Su boruya hapsedilir ve basınçla birlikte tıkalı bölgede kuvvet oluşur sorun bu şekilde çözülür.
Fakat tıkanıklık sebebi tıkanmaya neden olan nesne katı ise örneğin boruda beton donması, sert metal bir parçanın dirsekte takılması gibi boruda betonun ne işi var diyebilirsiniz bazen evlerde beyaz çimento, alçı gibi işler yapıldıktan sonra kovalar lavaboda yıkanır. Yeterince bol su dökülmez ise alçı ya da beyaz çimento kalıntıları boruların içinde dibe oturarak donabilir. Biz bazı çalışmalarımızda bu olayları görüyoruz. Bu gibi durumlarda tıkanıklık basınçla açılmayabilir.

Spiral sistemli tıkanıklık açma makinaları tıkalı bölgeye ulaştığında nesneyi ya da sebep olan cismi parçalayarak lavabo tıkanmasını açar ve en doğru kesin çözümü sağlar. Daha sonra yine yukarda belirttiğimiz gibi açılan lavabo gideri basınçlı su ile yıkanıp boru içi temizlenirse fayda sağlar.

Lavaboların alt kısmında bağlı olup ve bir kaç parçadan oluşan genelde plastik veya paslanmaz lavabo sifonu bulunur. Bu sifon ek parçalardan oluştuğu için alet edevat gerekmeden rahatça sökülebilir. Öncelikle sifon sökülüp temizlenir ve kontrol edilir eğer bir sorun yoksa sifonun gider borusuyla birleştiği yer gözlemlenir burada, da bir sorun göremiyorsanız profesyonel bir yardım almanız gerekiyor demektir. Tabi burada hemen akla kimyasal açıcılar gelecektir ancak biz tecrübelerimizden de biliyoruz ki geçici bir çözüm olup zaman ve para kaybından başka bir şey değil. Sağlık açısından da tehlikeli olduğunu maalesef gördük ve hala duyuyoruz. Biz bu iş için geliştirilmiş olan teknik aletleri, tecrübe ve deneyime sahip olan firmalara ulaşmanızı tavsiye ediyoruz.
\r\n\r\n